top of page

PIOTR BUKARTYK

Urodzony 17 maja 1964 roku, wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, muzyk.Poruszający się na pograniczu rocka, bluesa, folku, reggae, z kabaretem i piosenką literacką włącznie.

Wolny człowiek, artysta wszechstronny, pisze głębokie w swojej treści do bólu prawdziwe teksty.


O BUKARTYKU MÓWI SIĘ...


"Piotr Bukartyk posiadł dar zamieniania tego, co widzi i słyszy, w mowę wiązaną i śpiewaną. Potrafi tworzyć nie tylko satyryczne, muzyczne felietony, wkurzające ludzi małych i ponurych, ale także poetyckie piosenki o życiu, odczuciach i uczuciach, których ludzie mali i ponurzy nie rozumieją. Być może, należałoby Bukartyka ukarać” (Wojciech Mann)​


"Całe szczęście, że mamy Piotra Bukartyka. Piotra, który, składając słowa w niepowtarzalne rymy, opisuje współczesny świat. Piotra - poetę o duszy rockmana, bezkompromisowego i odważnego. Pokolenie moich rodziców obaliło komunizm. My też mamy kilka spraw do załatwienia. Z pieśniami Bukartyka będzie nam łatwiej” (Filip Jaślar)


"Nie spotkałem drugiej osoby, smutnej w sposób tak radosny" (Andrzej Poniedzielski)


"Jego głos, energia bandu - dla mnie jest jak Bruce Springsteen, który rozkręca festiwalowy tłum do śpiewania!" (Jurek Owsiak)


"Kiedy bardowie z mojej bajki mają jakieś problemy ze światem, rozmawiają z Bogiem, podczas, gdy Bukartyk w podobnych okolicznościach rozmawia z ćpunem, pijakiem, lub z Małgochą" (Jerzy Satanowski)


"Dla mnie autor, którego stawiam w jednym rzędzie z najwybitniejszymi. Tak! Rozwala mnie do bólu, łez, śmiechu jego wrażliwość, a właściwie nadwrażliwość chropawa" (Krystyna Tkacz)


"O powiązaniach Piotra Bukartyka z Mefistotelesem mówiono już od dawna. Jak inaczej wytłumaczyć to, że w jednym organizmie, wizualnie nie najdoskonalszym, kryje się tyle talentu, kreatywności, czaru, inteligencji i umiejętności tak wybornego opisywania świata? W dodatku, wyżej wymieniony posiada słuch muzyczny i talent kompozytorski" (Elżbieta Zapendowska)


"Prezenterzy radiowi! Grajcie piosenki Bukartyka, bo to jedne z najlepszych, jakie teraz powstają. Mówię to szczerze i z nieskrywaną zazdrością" (Artur Andrus)


Bezkompromisowo walczy z nieprawościami PiS-owskiej władzy.

W jednym z wywiadów, Piotr wyjaśniał: "Ten kraj jest w takim samym stopniu mój, jak i ich. A przez to, że go zawłaszczają, to ja czuję się trzymany w szachu. I to nie są dla mnie żarty, bo ja tu mam dzieci, a Kaczyński - nie. Zabieram głos w różnych kwestiach, także politycznych, również w ich imieniu. Nie mogę na przykład nie reagować, kiedy wciska się do kanonu lektur twórczość pana Wencla. Nikt mnie też nie przekona, że mam być za coś wdzięczny facetowi, który 13 grudnia drzemał do południa, przez co za cholerę nie potrafi ustalić, gdzie stało to całe Zomo i dlaczego zapomniało go spałować. Nigdy nie byłem fanem Wałęsy, śpiewałem nawet o nim piosenki Pod Egidą u Pietrzaka, dosyć uszczypliwe, nieprzyjemne dla ówczesnej władzy. Ale to nie znaczy, że mam się godzić z żałosną próbą wymazania Wałęsy z historii. Może i był beznadziejnym prezydentem ale to nie bracia Kaczyńscy przeskoczyli przez płot. Nie obchodzi mnie, czy Wałęsa za młodu podpisał kwity, czy nie.

Oczywiście, że wolałbym pisać piosenki na zupełnie inne tematy. Jednak rzeczywistość jest taka, że nie da się jej nie komentować. Te czasy same sobie zawdzięczają mój komentarz. Nie jestem zainteresowany byciem bardem rewolucji, choć zdaję sobie sprawę, że jest grupa ludzi, która przypisuje mi taką rolę" (wiadomosci.dziennik.pl).


POCZĄTKI MUZYCZNE

Urodził się w Zielonej Górze. Pisać piosenki i śpiewać zaczął w szkole średniej.

Kariera muzyczna Piotra początkowo skupiała się na występach solowych, podczas których akompaniował sobie na gitarze akustycznej. W trakcie koncertów prezentował głównie autorski materiał m.in. utwory "Mezalians prowincjonalny", "Ułożeni chłopcy" czy "Piosenka dla Wojtka Bellona".

Od 1980 występował na krajowych turniejach poezji śpiewanej. W 1982 i 1983 zajął 1. miejsce na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych. W następnych latach zdobywał kolejne nagrody m.in. w 1984 i 1985 na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz na Ogólnopolskich Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej.

W latach 90. wystąpił dwukrotnie na festiwalu w Opolu a w 1991 wygrał opolski Kabareton.

W okresie 1991-1997 współpracował z kabaretem Pod Egidą.


"SZAMPAŃSKIE WERSETY" 1997

Pierwszy album wydał dopiero w 1997 roku, czyli niemal dwie dekady od rozpoczęcia kariery. Była to płyta "Szampańskie wersety". Muzyka znacznie odbiegała od twórczości, z którą Bukartyk był do tej pory kojarzony. Krążek zawierał 11 piosenek, będących parodiami znanych nurtów muzycznych. Autorem zarówno tekstów, jak i muzyki, był sam Piotr. Album przyniósł nominację do Fryderyka:

Piotr Bukartyk - lead vocal, backing vocals

Zbigniew Krebs - electric guitar

Margaret Ślizowska - backing vocals


"Prawo do orgazmu" from "Szampańskie wersety" - Official Video 1996
"Nie wierzę wierze" from "Szampańskie wersety" - Official Video 1997
"Qrwa, qrwa" from "Szampańskie wersety", Audio 1997

BUKARTYK & SEKCJA

W roku 1998 Piotr Bukartyk rozpoczął współpracę z zespołem Sekcja. Grali tam trębacz Piotr Korzeniowski, pianista i gitarzysta Marek "Kisiel" Kisieliński, gitarzysta Krzysztof Zawadka, basista Marek "Bruno" Chrzanowski oraz perkusista Piotr "Posejdon" Pawłowski.


"Z GŁOWY", 1999

Efektem współpracy z grupą Sekcja był album "Z głowy" z 1999 roku. Stylistycznie płyta oscylowała wokół tradycyjnie pojmowanego rocka, jednak teksty pozostały utrzymane w konwencji pół-poważnej, o czym świadczyły już same tytuły kompozycji - "Wino proste musi być", czy "Kaszana". Album nie odniósł sukcesu i przeszedł niemal niezauważony:

Piotr Korzeniowski - trumpet

Piotr Bukartyk - lead vocal, guitar, drum programming

Marek "Kisiel" Kisieliński - lead guitar, acoustic guitar, piano

Krzysztof Zawadka - guitar

Marek "Bruno" Chrzanowski - bass guitar, keyboards, drum programming

Piotr "Posejdon" Pawłowski - drums


"Ja tu tylko gram" from "Z głowy" 1999

"Kaszana" from "Z głowy" 1999

"IDEAŁY" 2001-2002 (wyd. 2004)

Kolejną płytę, "Ideały", Bukartyk nagrał również z formacją Sekcja w latach 2001-2002 ale premiera miała miejsce dopiero 31 stycznia 2004. W radiowej Trójce, płytę promował utwór "Małgocha"

"Małgocha opuściła dom,

nie zauważył tego nikt,

bo w kuchni zostawiony list

ze stołu spadł,

przez wiatr.

W tym liście było: "No to pa,

co złego - to nie ja.

Tak będzie lżej,

o gębę do karmienia mniej"


Niektórzy chyba rodzą się przegrani,

dlatego nigdzie miejsca nie ma dla nich,

choć, może, gdyby byli tacy sami, jak wy,

to nie schodziliby na psy.


"Małgocha" - Official Video 2003


"Małgocha" - Live 2021
"Ideały"

Najlepiej odprowadź go na dworzec,

po plecach poklep i nim powiesz cześć

i zanim znów przepadnie gdzieś,

rzuć parę groszy, jeśli możesz.

Koleżka pogniewa się być może, lecz

l zaraz potem w kieszeń wciśnie je.

A kiedy znikniesz, skuli się,

jak smętny, oskubany orzeł.


Dlatego, nawet mu

nie tłumacz,

że ideały się sfajdały, bo

nieważny grzech,

nieważny cel -

wystarczy wyprać je

w perfumach,

a dalej fajne są,

choć z każdym praniem

tracą swą

dziewiczą biel.


Ci, którzy w garści mają świat, też

nie tłumaczą się przed nikim.

Mniej więcej, co dwadzieścia lat

i tak zmieniają podręczniki.


Więc, jeśli czarne ma być białe,

niech tam będzie, jakie chce.

Ty zrozumiałeś to, on nie,

choć obu diabeł stróż

doradzał.

Oczy zmruż i już.


"Ideały" - Live 2019

"25 L WODY w USTACH" 2007

W listopadzie 2007 roku ukazał się album "25 l wody w ustach", który był zapisem koncertu Piotra z 13 maja 2007 w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, z nowym składem wspierającym. Koncert prowadził Piotr Stelmach:

Piotr Bukartyk - guitar, vocal

Marek Błaszczyk - keyboards

Krzysztof Kawałko - electric guitar

Marcin "Piroman" Romanowski - bass guitar

Marcin "Słoma" Słomiński - drums


"Polityka" from "25 l wody w ustach" 2007

"Bilon" from "25 l wody w ustach" 2007

"TAK JEST, I JUŻ" 2012

O płycie "Tak jest, i już" z 2012 artysta mówił: "Z piosenkami mam tak, że pisanie ich przychodzi mi łatwiej, niż mówienie o nich. O czym to jest? Ano, o tym, co dookoła. O nieuchronnym konflikcie na linii jednostka - otoczenie, baba - chłop, podatnik - ojczyzna. Większość z utworów powstała w ciągu ostatnich dwóch lat, inne zwyczajnie nie zdążyły się załapać na poprzednią płytę, a jedna, "Taki tam grzech", jest stara, pożyczałem ją różnym ludziom i było mi jej żal, no to niech ma. Piosenki te na swój sposób stanowią pewnie jakąś całość, jednak każda z nich jest osobną historyjką ułożoną w jeden czwartkowo-piątkowy wieczór a parę godzin później graną wspólnie z Krzyśkiem Kawałko na antenie Trójki. W pewnym sensie, ta płyta jest kontynuacją poprzedniej "Z czwartku na piątek", choć tym razem mniej tu kabaretu, za to więcej rock and rolla. Zawsze tak chciałem i chyba udało się. Myślę też, że powiedziałem na niej dokładnie to, co miałem do powiedzenia. Bez względu na to, jak płyta zostanie przyjęta, wiem, że jest dla mnie najważniejsza z dotychczasowych. Dziękuję ludziom, którym chce się ze mną grać i tym, którym chce się tego słuchać. I jeszcze babci Kazi, która podgląda mnie zza chmurki. Starałem się".

Piotr Bukartyk - acoustic guitar, vocal

Marian Lech - electric guitar, percussion


"Tak jest, i już" from "Tak jest, i już" 2012
"Nie mówię kto" from "Tak jest, i już" - Official Video 2012

"Piosenka spóźnionego na golasa" - Live 2013

NAJNOWSZE WYDAWNICTWA

"JA , WOLNY CZŁOWIEK" 2017

Album "Ja, wolny człowiek. Z czwartku na piątek Vol. 2" ukazał się w 2017 roku, a nagrany był ponownie w duecie z gitarzystą, perkusjonistą i wokalistą wspierającym, Krzysztofem Kawałko.

"Ja, wolny człowiek"

Ja, wolny człowiek, śmieję się,

i klepię swoją biedę.

A gdybyś chciał uciszyć mnie,

to był już taki jeden,

co myślał sobie, jego mać,

że zabroni mi się śmiać.

I kto cię dziś pamięta, stary,

i twoje ciemne okulary?


Bo prosty człowiek śmieje się,

i tego nikt nie zmieni,

z takich, co na własnym tle

są przewrażliwieni.

I dalej sobie żarty robię,

a tamten śmiać się musi w grobie,

słysząc, jak mnie karci za to

jego były prokurator.


No, z czego śmiejesz się, chłopczyku?

Cóż, tematów mam bez liku:

choćby taki spacer w lesie -

człowiek śmiać się, i dowiedzieć chce się,

czemu słynny pan nad pany

w folię był opakowany?

Czemu folię zdobi godło,

i czy to godła nie ubodło?


Ja, wolny człowiek, śmieję się,

i klepię swoją biedę.

A gdybyś chciał uciszyć mnie,

to był już taki jeden.

I dalej sobie żarty robię,

a tamten śmiać się musi w grobie,

słysząc, jak mnie karci za to

jego były prokurator.


"Ja, wolny człowiek" - Official Video 2017

"O ZGUBNYM WPŁYWIE UCZUĆ WYŻSZYCH" 2017

Płyta "O zgubnym wpływie wyższych uczuć" ukazała się także w 2017 roku a nagrana została w poszerzonym składzie, choć nadal z Krzysztofem Kawałko na gitarach i w chórku:

Piotr Bukartyk - lead vocal, acoustic guitar, backing vocals

Marek Paweł Błaszczyk - Hammond organ, electric piano, keyboards, percussion

Krzysztof Kawałko - electric guitar, acoustic guitar, slide guitar, backing vocals

Michał Przybyła - bass, bass guitar, bass ukulele

Wojciech Kurek - drums, percussion, tambourine

Krystian Majderdrut, Łukasz "Samba" Dmochewicz - drums

Katarzyna Łopata - backing vocals


"O przyjaźni" from "O zgubnym wpływie wyższych uczuć" 2017

"Leje, wieje" from "O zgubnym wpływie wyższych uczuć", Live 2019

"BYĆ MOŻE, TO WSZYSTKO" 2020

6 listopada 2020 miała miejsce premiera nowego albumu - "Być może, to wszystko". Tym razem, Piotr nagrał płytę bez możliwości zaprezentowania jej w rozgłośni radiowej. Wcześniej robił to zazwyczaj w Trójce, jednak rozstał się z nią w marcu 2020 roku na znak protestu przeciw wprowadzanym przez rząd PiS zmianom. Podobnie uczyniło wielu cenionych dziennikarzy i muzyków.

Po odejściu z Trójki, Bukartyk związał się z rozgłośnią Radia Nowy Świat.

"Otwierający płytę "Nowy świat", stanowi optymistyczny powiew świeżości i pokazuje, że warto szukać dobrych chwil, dystansując się "od spraw, co napsuć mogą krwi”. Nowy Świat to także internetowa rozgłośnia, w której można znów usłyszeć artystę na falach radiowych. W warstwie tekstowej, na płycie znajdziemy dziesięć doskonałych wierszy, co nie jest oczywiste w czasach, gdy obok świetnych aranżacji, wydumanych alternatywnie konstrukcji muzycznych i pięknych wokali, powszechnie brakuje tego, co powinno być jedną z najważniejszych części utworu słowno-muzycznego - dobrego tekstu, który bez siłowania się z materią, opisywałby trudną czasem rzeczywistość. Piotr Bukartyk stał się jednym z mistrzów słowa, choć w jego piosenkach nie ma wielkiej poetyki.

Na albumie artysta nie kryje swoich inspiracji filmami Smarzowskiego i Sekielskiego - "Brudna miłość", "Droga do Boga" a także rozlicza się z niełatwą relacją z nieżyjącym już ojcem - "Jedna łza". Właściwie interpretacja tekstów nie jest potrzebna, bo warto odbierać każdy utwór na swój sposób, odnajdując w nim po prostu ludzkie, bardziej uniwersalne przemyślenia.

Muzycznie każdy element jest starannie dopracowany, choć cała produkcja jest na swój sposób niewielka. Oprócz gitar i perkusji, pojawia się tym razem nieco więcej instrumentów klawiszowych, które dopełniają brzmienie. Dzięki temu, każda z kompozycji wydaje się bardziej kompleksowa niż to bywało wcześniej w twórczości Bukartyka.

Jeśli straciliście czujność słuchania piosenek, a co za tym idzie - umiejętność odbierania tekstów w sposób właściwy, warto sięgnąć po album "Być może, to wszystko". Dzięki niemu można znów odzyskać słuch, co z pewnością przyniesie niejedną refleksję, wzruszenie a może odrobinę pocieszenia. To nieprawda, że "zapotrzebowanie na takie produkcje jest znikome". Po wysłuchaniu całości okazuje się, że piosenki Bukartyka bardziej są potrzebne dzisiaj niż kiedykolwiek wcześniej" (Łukasz Dębowski)

Piotr Bukartyk - lead vocal

Kalina Małczyńska, Konrad Biliński - piano, keyboards

Marek Paweł Błaszczyk - Hammond organ, electric piano, piano, keyboards, percussion

Krzysztof Zagajewski - guitar (on "Nowy świat")

Krzysztof Kawałko - electric guitar, acoustic guitar, slide guitar, percussion

Michał Przybyła, Paweł Bomert - bass guitar

Jerzy Markuszewski - drums, percussion

Marta Podobas - backing vocals


"Nowy świat"from "Być może, to wszystko", Official Video 2020
"Brudna miłość" from "Być może, to wszystko", Official Video 2020

DYSKOGRAFIA:

2020 Być może, to wszystko

2017 Ja, wolny człowiek. Z czwartku na piątek Vol. 2

2017 O zgubnym wpływie wyższych uczuć

2014 Kup sobie psa

2013 Bukartyk! Przystanek Woodstock 2012

2012 Tak jest, i już

2010 Z czwartku na piątek

2007 25 l wody w ustach

2004 Ideały

1999 Z głowy

1997 Szampańskie wersety.


HOT CHALLENGE 2020

Hot16challenge - to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. Druga edycja legendarnej rapowej akcji, to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z pandemią Covid-19. Wraz z hot16challenge2 ruszyła zbiórka - “Beef z koronawirusem hot16challenge" dla siepomaga.pl. Zarówno nominowani, jak i fani mogą wpłacać pieniądze na pomoc pracownikom służby zdrowia w walce z koronawirusem http://hot16challenge.network


Piotr Bukartyk - Live hot16challenge2, 2020

RADIO, TELEWIZJA

Bukartyk udziela się także w radiu i telewizji.

W TVP w latach 1992-1994 prowadził program "Powrót bardów".

Od lipca 2007 do 2009 roku prowadził audycję "Ładne kwiatki" w radiowej Trójce.

Występował w piątkowych audycjach "Zapraszamy do Trójki".

Był stałym gościem także innych, prowadzonych przez Wojciecha Manna audycji, w których wykonywał piosenki-felietony.

Od 2012 Piotr odpowiadał za oprawę muzyczną i tekstową w programie Wojciecha Manna "Kocham to, co lubię", w którym występował wraz z zespołem Szałbydałci, w składzie:

Krzysztof Kawałko - guitar

Marek Błaszczyk - keyboards

Michał Przybyła - bass guitar

Krystian Majderdrut - drums.

Szerokiej publiczności Piotr jest szczególnie dobrze znany z audycji "Urywki z rozrywki" Wojciecha Manna w Trójce. Był współprowadzącym program. Mimo protestów słuchaczy, audycja zniknęła z anteny. Wszystko przez życzenia świąteczne, które pojawiły się w jednym z odcinków programu z odniesieniami do "dobrej zmiany" w Polskim Radiu. Od tamtego czasu, Bukartyk pojawiał się w Trójce prywatnie, w audycji Wojciecha Manna, bo tylko w ten sposób mógł obejść decyzję zarządu:


"Urywki z rozrywki" - "Wolne balkony" 2016

"Przychodzi Bukartyk do Redaktora Manna" - "Kolej na olej" 2020

W marcu 2020 roku Piotr definitywnie zrezygnował ze współpracy z Trójką. Zrobił to w ślad za Wojciechem Mannem i Anną Gacek.


POL'and'ROCK FESTVAL

Piotr Bukartyk z zespołem regularnie pojawia się na Pol'and'Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock). Od 2010 roku prowadzi tam warsztaty muzyczne. Piosenka "Z tylu chmur" jego autorstwa stała się hymnem tego największego w Polsce festiwalu rockowego:


"Z tylu chmur" - Live @ Przystanek Woodstock 2017
"Z tylu chmur" - Live @ Przystanek Woodstock 2018
Piotr Bukartyk & ASP - Live @ Przystanek Woodstock 2014

"Niestety, trzeba mieć ambicję"

Życie to piękna forma lotu -

jesteś na nią gotów?

To trzymaj się, chłopaku, trzymaj się!

Bo, kiedy człowiek cały w nerwach,

trudno się poderwać.

O, trzymaj się, chłopaku, trzymaj się!

A ruszy głową, i startową

dobrze przyjmie się pozycję.

Pofrunął, bo niestety

trzeba mieć am-bi-cję.


Patrz, jaka piękna jest

ojczyzna nasza z lotu ptaka,

aż chce się płakać,

normalnie chce się płakać.

O, jaka piękna jest

ojczyzna nasza z lotu ptaka,

aż chce się płakać,

płakać się chce.


Co dnia cię budzi nowy ranek,

pełen niespodzianek.

O, trzymaj się, chłopaku, trzymaj się!

I gdy cię nagle spławi panna,

wredna i zachłanna,

to trzymaj się, chłopaku, trzymaj się!

Bo, choć jej przychylałeś nieba,

to nie polecisz na milicję,

się wie, że no, niestety,

trzeba mieć am-bi-cję.


Jaka piękna jest ojczyzna nasza z lotu ptaka...


Czasem się leci ładne,

czasem się na dupę spadnie.

O, trzymaj się, chłopaku, trzymaj się!

Bo gdy się trzyma fason,

to się nawet spada z klasą.

O, trzymaj się, chłopaku, trzymaj się!

Już taka dola od przedszkola -

lepiej nie tłumaczy nic jej,

jak to, że no, niestety,

trzeba mieć am-bi-cję.


Jaka piękna jest ojczyzna nasza z lotu ptaka...


Nawet, gdy cię spotka

szóstka w totolotka,

pamiętaj, nygusie:

masz być orłem, a nie strusiem!


Jaka piękna jest ojczyzna nasza z lotu ptaka,

aż chce się płakać,

normalnie chce się płakać.

Płakać się chce...


"Niestety, trzeba mieć ambicję" - Live @ Przystanek Woodstock 2017

AUTOBIOGRAFIA

W listopadzie 2017 roku ukazała się autobiografia Piotra Bukartyka - "Bukartyk - fatalny przykład dla młodzieży". W książce muzyk wraca do początków swojej kariery, do anegdotycznych wydarzeń, ważnych telefonów i najstarszych, nigdzie nie publikowanych tekstów. Opowiada o spotkaniach z mistrzami - Jackiem Kaczmarskim, Przemysławem Gintrowskim, Wojciechem Belonem, Andrzejem Waligórskim, dzięki którym jest dziś tym, kim jest. Dzieli się wesołymi refleksjami, smutnym humorem i rockandrollowym spojrzeniem na świat.

"Jest tylko jeden taki artysta w Polsce, który skutecznie wymyka się systemom i szufladkom. I to jest jego autobiografia" (empik.com)

Autobiograficzne wątki znajdujemy w utworze "Kup sobie psa":

Nie, żebym nie chciał cię znać,

albo, że kładę się spać,

no, to mów,

co takiego stało się.

Bo wyobraźni mi brak,

by nagle uznać za fakt,

że, ot tak,

przypomniałaś sobie mnie.


Co do mnie, tak, jestem sam,

i nawet nieźle się mam,

wierz lub nie,

poradziłem sobie z tym.

Już chyba wiem, czego chcę,

niczego nie mam za złe,

bo, co złe,

ulotniło się, jak dym.


Dzwonisz, bo

nie najlepiej ci ze sobą.

Pytasz, czy

pobyć ze mną mogłabyś.

Kiedyś

tyle bym dał, by mieć cię obok,

dzisiaj wiem,

że to nie najlepsza myśl.


Nawet nie nudzę się zbyt,

jest tyle książek i płyt,

minie wiek,

zanim przebrnę przez to sam.

Na szczęście, czasu mam w bród,

w lodówce - wódka i lód,

a mój pies

lubi słuchać, gdy mu gram.


I możesz mówić, co chcesz,

że ja skrzywdziłem cię też -

zgodzę się,

dziś już stać mnie na ten gest.

A nim zgorzkniejesz do cna,

też radzę: kup sobie psa,

z nami zaś,

niech zostanie tak, jak jest.


"Kup sobie psa" - Live TV 2019
Piotr Bukartyk & Krzysztof Kawałko - Live @ Międzynarodowy Plener Artystyczny Grunwald Art, Reszel, Full Concert 2021
Piotr Bukartyk & Ajagore - "Tu, w San Escobar", Live 2022
Piotr Bukartyk & Ajagore - "Baba-zając", Live 2022

BUKARTYK & AJAGORE PRZECIW WOJNIE w UKRAINE

"WIELORYB FIUTIN" 2022

W związku z brutalną napaścią Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 i kontynuowanej tam okrutnej rzezi ludności cywilnej, Piotr Bukartyk napisał serię utworów, krytykujących Putina i działania jego wojsk. Powstał projekt muzyczny wykonywany z zespołem Ajagore - "Wieloryb Fiutin i inne opowiadania".

W programie trwającego niemal dwie godziny koncertu, słuchacze zderzają się z niezwykle trafną diagnozą otaczającej rzeczywistości, zaserwowaną przez jej naczelnego kontestatora, Piotra Bukartyka. Poruszające teksty, z których autor znany jest od lat, zostały okraszone niezwykle ciekawymi aranżacjami przygotowanymi przez muzyków grupy Ajagore, którzy w swojej muzycznej wędrówce towarzyszą między innymi Grażynie Łobaszewskiej, Krystynie Prońko czy Jorgosowi Skoliasowi:


Piotr Bukartyk & Krzysztof Kawałko - "Wieloryb Fiutin", Official Video 2022
Piotr Bukartyk & Krzysztof Kawałko - "Ballada dyplomatyczna", Official Video 2022
Piotr Bukartyk & Krzysztof Kawałko - "Wełna - zmiana biegu (Idi na chuj)", Official Video 2022

129 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

AJAGORE

Comentários


bottom of page